Шуменското село Златна нива отбеляза за четвърти пореден път Празникът на зърното, брашното и хляба. В парка в центъра на селото се събраха местни хора и гости, които си хапнаха сладко традиционни български вкуснотии, пяха и се веселиха в топлата есенна събота.
„Щастлив съм, че селото се развива, и че в селото има живот. Все по-засилен е интереса на външни хора за закупуване на имоти тук. Радвам се, че те активно се включват в живота на селото ни. Влагаме много усилия и ежедневно се борим с предизвикателствата да опазим и съхраним вече направеното. Имаме още много работа и вероятно ни очакват още много трудности, но вярвам, че с общи усилия ще успеем да направим тук един малък оазис на фона на сивотата в нашата държава.“ Така кметът Ивайло Пенев поздрави своите съселяни и поднесе голямата новина: От 24 септември в селото започва рехабилитация на водопровода и ще бъде асфалтирана първата вътрешна улица от както селото съществува. Най-дългата, която преминава източно от парка.
Старт на фестивала дадоха децата от група „Червената шапчица“ в местната детска градина.
Гостуващи читалища от региона се представиха не само с творческите си изяви на сцената, но и с чудно вкусни домашно приготвени български традиционни баници, сладкиши и всевъзможни други вкусотии, в които се ползват зърно и брашно.
Питата, която се открои на благотворителния базар беше омесена и изпечена от колектива на детската градина в селото. Малко от гостите пропуснаха да се снимат с великолепния обреден хляб.
Десегодишните Марая и Михаела замесиха тесто на сред парка, с което да приготвят пърленки за гостите на празника.
Сред гостите бяха общински съветници и представители на кметската администрация в Община Каспичан, към която принадлежи Златна нива. Кметове от съседни села също благопожелаваха от сцената.
Почетните гости на събитието бяха Анна и Иван Великови от украинското село Криничное. Техните деди се изселили от община Каспичан преди близо 210 години. Семейството обаче не забравя корените си и се определят като българи. „В нашия Болградски район живеят над 250 000 българи. Ние пазим традициите ни и много се ръдвам, че когато си идвам виждам, че сме ги запазили добре и не толкова различни отколкото са тук. “ Анна Великова сподели, че е трогната от добротата на местните хора, тяхната добронамереност и трудолюбие.
Специално жури, претендиращо за безпристрастност, но с признанието за трудата си задача, дегустира ястия и други лакомства, до премала, за да излъчи победител.
Защо лъжете,че децата са замесили питата?
Питката е замесена,приготвена и украсена от ТИХОМИРА ТОДОРОВА