С модерна техническа лаборатория ще бъдат цифровизирани 30 000 снимки, документи, плакати и други културни и исторически артефакти. Тя ще бъде изградена с помощта на близо 685 000 лв., които се предоставят безвъзмездно по Програмата „Културно предприемачество, наследство, сътрудничество“.
„Този тип реализация за съхранение и опазване и разпространение на културно-историческото наследство, което има община Шумен и което е изключително богато , е не само модерно технологично, а ще бъде и възможно за една изключително широка достъпност на всеки, който се интересува, който има потребност и който дори работи в научно-изследователската дейност, свързана с културно-историческото наследство“, обясни Найден Косев – зам.-кмет “Образование и култура”.
РБ “Стилиян Чилингиров” вече разполага с дигитално студио и с помощта на този проект то ще бъде модернизирано.
„Сега целта ни е да можем, освен нашия фонд, което е около 60-70 хиляди тома, които притежаваме, да надградим и включим шуменските читалища. Най-първото читалище в България – „Добри Войников“, читалище „Напредък“. Те имат богати печатни възрожденски сбирки, които смятаме с този проект да обхванем“, каза Росица Добрева – директор на РБ “Стилиян Чилингиров”.
Регионалният исторически музей ще дигитализира хронология от праистория до съвремието.
„Материалите са от съвсем различно естество – керамика, текстил, стъкло и т.н. За мен по-сложното е кое да подберем като дигитализация, като трябва да спазим Закона за авторското право, защото археологията е твърде ревнива, има авторски права, които не можем да прескачаме и стават бели по този начин“, каза Даниел Руменов – директор на РИМ-Шумен.
Партньор в проекта на Общината е и Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. Участието е свързано най-вече с това да се направи връзката между представените в онлайн платформата културни ценности и образователните програми.
„Дигитализираните ресурси ще улеснят и ще направят така, че тези ценни културно-исторически обекти да бъдат прецизно анализирани, сравнявани, в която и точка на света да е. Чрез отдалечен достъп и по време на самостоятелна работа и аудиторна заетост и по време на учебни занятия в реализацията на специалностите в Шуменския университет“, обясни доц. д-р Росица Давидова – зам.-ректор по научно изследователска и проектна дейност.
Крайният срок за завършване на проекта е до средата на 2023 г. Тогава ще бъде представена и онлайн платформата с културните движими ценности на Шумен.