От години в Шумен битува мнението, че водата от чешмата не е годна за пиене. Органите, които са натоварени със задачата да следят качеството й, са специалистите от РЗИ. В Световния ден за мониторинг на водата експертите отговарят основателни ли са притесненията на шуменци.
Повече от 4 десетилетия шуменци пият вода от язовир „Тича“. Четири десетилетия, оказали се недостатъчни за изграждането на пречиствателна станция. И към днешна дата такава още нямаме. Оттам идват и съмненията в качествата на водата. Голяма част от шуменци я определят като неприемлива за пиене.
РЗИ контролира ежедневно водата при крана на потребителя. Проверява се мътност, остатъчен хлор и микробиология.
„Напълно спокойно може всеки да пие – от бебе до възрастен вода от чешмата, защото тя се контролира. Освен контрола, който упражнява РЗИ, самоконтрол упражняват и ВиК операторите, каквито се явяват ВиК-Шумен. Тяхно задължение е да доставят вода безопасна“, категорична е Красимира Аврамова от РЗИ-Шумен.
От РЗИ уточниха, че изключение правят периодите с високо замътване при обилни дъждове или снеготопене. От ВиК пък посочиха, че строежът на пречиствателната станция е на финала и до няколко месеца ще бъде въведена в експлоатация.
ВиК ще тегли кредит от 29 млн. лева
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.