Средновековен дух и бит демонстрираха наши и чужди родолюбиви клубове в старата българска столица край град Велики Преслав. Събитието тази година е посветено на 1 130 години от обявяването на града за столица на България. За първи път фестивалът се разположи в дворцовия град.
„Едно място, което помни славни победи, което помни фини дипломатически разговори, и най-важното – дава възможност оттук да тръгне светлият лъч на Златния век на българската писменост и култура“, каза Александър Горчев, директор на Археологическия музей във Велики Преслав.
„Един от най-красивите и величествени градове на Югоизточна Европа. Център на възхода на българската култура и столица на истинска империя, която се е простирала на три морета. Величието и приказността на втората българска столица са пословични“, каза Нина Асенова, зам.-кмет на Велики Преслав.
Заради изсипалият се сутринта дъжд гостите не бяха много, но имаха чудесна възможност да видят средновековни християнски ритуали, да чуят средновековна музика, а също така да се насладят на конно майсторство и бойни практики от този исторически период. Илиян Станчев е спортист, но изключително отдаден на настоящото си амплоа. Да представя бойните умения на старите българи.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
„С това нещо аз си осмислям живота. Когато спортувам, когато представлявам България по този начин, понеже ние ходим и в чужбина – на участия, на състезания, правим демонстрации и хората много се кефят. И особено когато го правим пред чужденци те не са чували за нас и изобщо не знаят, че ние сме толкова добри. И че имаме такива умения“, разказа Илиян Станчев от клуб “Величие”.
Изключително атрактивни бяха и гостите от Букурещ, Румъния, които за първи път участваха в средновековния събор “Преславни дни”.
На събора не липсваше и храна, но приготвяна със средновековни подправки. Разбира се, имаше и истинска медовина.
„Пиела се е в широки чаши, понеже е ароматна и за да се усеща ароматът по-добре при консумацията. Някои са я греели като са потопявали в чашата нагорещен ръжен“, разказа Любомир Мелинов.
Съборът “Преславни дни” се проведе за пета поредна година по инициатива на Археологически музей – Велики Преслав с подкрепата на местната общинската администрация.
Изложба за нестинарството гостува във Велики Преслав
Втората българска столица оживява
Искат да реновират НИАР “Плиска”
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});