162 са регистрираните бездомни, кастрирани кучета в община Шумен към края на миналата година. Всеки месец регистърът на безстопанствените животни ще бъде обновяван, за да има яснота за броя на безстопанствените животни. Общината планира да закупи два броя четци за чипове, което ще улесни проверката на четириногите. Това са част от планираните мерки за овладяване на популацията на бездомни животни.
Община Шумен е започнала реални действия за овладяване на популацията на бездомните кучета. На среща от администрацията посочиха предприетите мерки.
„Изготвили сме програма и план за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на община Шумен 2025-2029 г., който ще бъде предложен за приемане на предстоящата сесия на Общински съвет през месец март. Качен е за обсъждане. Подготвена е докладна и към момента е стартиран процесът за закупуване на два броя четци за микрочипове.“, обобщи част от предприетите мерки във връзка с овладяването на популацията от безстопанствени четириноги зам.-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светослава Хайнова.
Според преброяването, безстопанствените четириноги от 311 в началото на миналата година, намаляват до 162 в края на 2024-та. От Дружеството за защита на животните обаче не останаха доволни от представената статистика, макар че оцениха усилията на Общината да започне да решава проблемите.
„Според това, по селата има, преброила съм за всяко едно село, 76 кастрирани кучета. Ако кметовете по села смятат, че имат само толкова бездомни кучета, това е смешно. За мен всички кучета по селата са бездомни, защото те не са регистрирани, нямат паспорти.“, заяви на срещата в Общината Мариана Димитрова от шуменското Дружество за защита на животните.
Кремена Атанасова пристигна на срещата с 5-годишната Беба. Кученцето е със сериозни увреждания, изхвърлено на улицата и прибрано, заедно с още девет четириноги, нежелани от друг. „Кучето е изхвърлено от 2-годишното дете на собственика. Не зная от кой развъдник е купено. Нашите всичките животни в къщите ни са такива. Тормозени и малтретирани, рязани.“, разказа Кремена Атанасова.
И защитници на животните, и ветеринарни лекари поискаха в Общината да спрат да регистрират кучета, които нямат поставен чип. А кметовете на села да изпълняват стриктно задълженията си за контрол на регистрацията.
„Обратно е. От града се носят по селата кучета. От вилните зони особено. Там, където хората ходят и си живеят лятото докато си направят зимнината и като си я направят, с колата, на село, отварят и пускат кучетата.“, изрази мнение по проблема кметът на село Царев брод Стефан Живков.
На срещата беше постигнато съгласие, че всички институции трябва да изискват собствениците на кучета да чипират животните си.
Защитници на животните на протест
Решават проблема с бездомните кучета
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.