По 58 сигнала за корупция са работили от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в Шумен през миналата година. Проверките по 53 от тях са приключени и докладвани на прокуратурата. По 19 има данни за престъпления и са образувани досъдебни производства. Шуменската полиция е работила по 22 досъдебни производства.
„Най-големият дял на регистрираните преписки и сигнали, и изобщо досъдебни производства впоследствие образувани, са за престъпления по чл. 201 и 202 от НК. Това са длъжностните присвоявания. И по чл. 219 – безстопанственост. Естествено има и по други текстове от Наказателния кодекс, по чл. 282 от НК – това са престъпленията по служба“, обясни зам.-директорът на ОДМВР-Шумен комисар Пламен Тодоров.
През миналата година в Комисията за противодействие на корупцията има постъпил един сигнал срещу директор на селско училище в Шуменска област.
„Комисията е образувано производство за проверка на фактите, които са изложени в сигнала. След това Комисията излиза с решение, с което е постановено, че не се установява конфликт на интереси“ Юлиян Тодоров от Регионално управление на образованието – Шумен.
На заседанието от местните структури на изпълнителната власт и на Общините не отчетоха сигнали за корупционни практики. Според представителите им това се дължи на разработените механизми за противодействие.
„През годините са наслагвани един върху друг много от тези фактори – както поставянето на кутии за сигнали, така и електронните сайтове, на които всеки гражданин може да подава съответния сигнал“, отбеляза областният управител на Шумен Катя Иванова.
Ограничаване на прекия контакт със служителите там, където и възможно, и разработването на редица онлайн услуги също е фактор за противодействие на корупция, посочиха от ведомствата.
Нов член в комисията срещу корупцията
83 сигнала за корупция в Шуменско
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.